Dovolená v obytném autě je velkým hitem a výrobci i půjčovny hlásí enormní zájem i pro letošní rok. Na cesty se vydává i mnoho začátečníků, kteří velké auto řídí poprvé. A právě pro ně jsme dali dohromady seznam nejčastějších nehod i s návodem, jak jim předejít.
Statistiku nejčastějších nehod a rady na cestu jsme připravili s těmi nejpovolanějšími – s platformou Vansafe, která se věnuje pojištění pro cesty obytňákem, s ČPP – Českou podnikatelskou pojišťovnou a s půjčovnou obytných aut a karavanů Hykro.
Na co si dát pozor ještě před zapůjčením obytňáku?
- První a nezbytnou podmínkou bezproblémové dovolené je výběr spolehlivé půjčovny, která o svou flotilu obytných aut a karavanů dobře pečuje. Vyhnete se překvapení v podobě nefunkčního či nepojištěného auta.
- A aby dovolená proběhla opravdu bez problémů nebo nečekaných výdajů, je dobré myslet i na své pojištění. Důležité je zejména pojištění kauce, kterou skládáte při pronájmu a o kterou můžete přijít, pokud dojde ke škodě. Následující příklady ukáží, proč se vyplatí.
6 nejčastějších škod na autě a jak jim předcházet
1. Poškozený zadní nárazník
Poškozený zadní nárazník je úplně nejčastější škodou, se kterou se v rámci pojištění Vansafe setkáváme. A není divu. Délka obytňáku dosahuje až 7,5 metrů, zadní část přesahuje nápravu a vybočuje. Řízení takového kolosu umí zaskočit i zkušeného řidiče.
K poškození nejčastěji dochází při couvání nárazem do pevné překážky nebo v zimě do zmrzlého sněhu. Časté je také vybočení zadní části, kdy člověk při různých vjezdech či výjezdech z kempů a parkovišť začne příliš brzy točit volantem.
Jak tomu předejít?
- Kamery na voze jsou užitečné, ale nejlepší způsob při parkování a manévrování je s pomocí někoho, kdo vystoupí a ukazuje. Navíc vidět kamaráda ve zpětném zrcátku, který ukazuje, že můžete jet, je uklidňující. A spolehlivé.
- Délka vozidla přesahuje 2 metry za zadní nápravu, takže zadní část auta při zatáčení vybočuje – je třeba si důsledně najíždět do zatáček a udržovat bezpečný odstup od všech překážek.
- Mimořádnou pozornost je třeba věnovat najíždění na trajekt a vyjíždění z trajektu. Zaměstnanci se obvykle snaží vměstnat na palubu lodi co nejvíce aut a dochází tu často k poškození.
- Pokud máte nosič s jízdními koly, myslete na to, že přesahuje až o metr zadní nárazník. Nárazník sice ochráníte, ale zadní část auta a kola už ne.
TIP Vansafe: Pokud obytné auto budete řídit poprvé, přidejte si k pojištění kauce i asistenci Bezstarostná jízda. Ta vám zajistí komplexní pomoc na cestách. Když kvůli nehodě nebo poruše zůstanete “viset” na dálnici v zahraničí, dopraví vaše porouchané vozidlo nejen za hranice, ale i do místa bydliště či servisu v okolí bydliště. A nenechá vás v nepříjemné situaci na silnici a zajistí i náhradní ubytování.
2. Poškození alkovny
Víte, že průměrná výška vozu s alkovnou je 3,2 metru? A na to také nezkušený řidič obytného vozu není zvyklý, proto poškození alkovny patří mezi další, velmi časté karamboly. Nejčastěji se horní část poškodí při kontaktu s různými stříškami a výčnělky, kdy člověk zapomene, že má nad hlavou ještě ložnici.
Jak tomu předejít?
- Při jízdě myslete neustále na výšku vozu a hlídejte si možné překážky ve výšce kolem 3,3 metrů nad zemí. Sledujte pečlivě výšku mostů a podjezdů. Pozor si dejte i na překážky, které zasahují do vozovky jen částečně, ty se snadno přehlédnou. Jde například o římsy budov, balkóny, okapy, stříšky, pergoly, větve stromů, nástavby.
- Opatrní buďte i při najíždění na parkoviště s červenobílým výškovým omezením. S běžným autem vjedete všude, a tak často tyto zábrany ani nevnímáte.
TIP Využívejte i různé aplikace, kde je výška uvedená, ale zároveň nespoléhejte jen na ně. Řiďte se i svým zrakem, značkami a informačními cedulemi.
3. Uražená zrcátka
Jednou z nejběžnějších škod jsou uražená zrcátka. Vůz obvykle svými zrcátky zavadí o zrcátka jiného vozu, nebo zrcátky zavadí o překážku při parkování. Podle zkušeností půjčovny Hykro se to stává často také při vjíždění do bran kempu.
Jak tomu předejít?
- Myslete na šířku vozu, která je nejčastěji 2,2 metry. Najíždějte si s dostatečnou rezervou a hlídejte si odstup od překážek.
4. Utržená markýza a okna
Škody tohoto typu se nejčastěji stávají při zhoršeném počasí – když nečekaně přijde silný vítr, vichřice nebo krupobití.
Jak tomu předejít?
- Pokud se zhoršuje počasí, včas stáhněte markýzu a okna zabezpečte. Nečekejte do poslední chvíle, to už je zpravidla pozdě. Dejte si pozor i na nečekané poryvy větru.
- Před jízdou auto pečlivě zkontrolujte, žádná okna během jízdy nesmí být otevřená. Při vyšší rychlosti jsou ohrožená střešní okna a boční okénka můžete snadno urazit.
5. Škody způsobené vloupáním
Při vloupání je nejčastější poškození dveří a oken a samozřejmě také odcizení výbavy a osobních věcí.
Jak tomu předejít?
- Před odchodem od auta si vždy zkontrolujte, zda je auto zabezpečené. To znamená zavřená okna, stažené rolety, zamčené dveře. Nezapomeňte, že zloději se mohou dostat dovnitř i větším střešním oknem.
- Příležitost dělá zloděje a je lepší vloupání, a tedy i škodám, předejít. Uklízejte nábytek, nenechávejte venku žádné cennější věci, které mohou přilákat pozornost.
- Neberte s sebou na dovolenou příliš cenné věci, nebo je uschovejte do trezoru.
- Zabezpečte jízdní kola zámkem.
- Vyhýbejte se parkování na místech se špatnou pověstí, na periferiích větších měst.
TIP Vansafe
Připojte si k pojištění kauce i cestovní pojištění, které vám s úhradou nákladů na osobní ztracené věci pomůže. Vztahuje se i na ztrátu dokladů.
6. Poškozené vybavení
Interiér obytňáku má svá specifika a začátečníci občas zapomínají na různé bezpečnostní pojistky u dvířek. Právě chybnou manipulací vznikají nejčastější škody. Mezi ty vůbec nejčastější patří právě poškozená dvířka skříněk a poškozené venkovní markýzy.
Jak tomu předejít?
- Nechte si v půjčovně nebo u prodejce předvést a vysvětlit používání obytného vozu, a to včetně interiéru. Otevírání dvířek, přístup k WC kazetě, obsluhu plynu, sklápění lůžka, vysunutí markýzy atd. Jednotlivé mechanismy se liší, takže určitě nemusíte propadat rozpakům.
- Proškolte důkladně i dětskou posádku.
- Udržujte v autě pořádek, během jízdy všechny pohyblivé předměty uložte do skříněk nebo držáků. Zapomenutý hrneček nebo nezavřený šuplík při jízdě poničí interiér rychlostí blesku.
TIP Vansafe
Zajímavá je varianta pojištění kauce Premium, která myslí i na ty, kteří obvykle řídí jiné auto. Kryje totiž například záměnu paliv, ztrátu klíčů nebo poškození disků.
Jaké pojištění vám pomůže, pokud ke škodě dojde?
- Základním pojištěním, na které byste určitě neměli zapomenout, je pojištění kauce. Kauce je částka, kterou skládáte při pronájmu vozidla, a pohybuje se obvykle okolo 20 až 30 000 Kč. Pokud vůz vrátíte v pořádku, dostanete zpět i kauci. Pokud ale na vaší straně dojde k poškození či jiné újmě (např. znečištění, ztráta klíčků), o kauci, nebo její podstatnou část, přijdete.
U pojištění kauce si můžete zvolit jednorázové nebo celoroční pojištění, které se vyplatí všem, kdo vyjedou s obytňákem alespoň dvakrát ročně. A zvolit si můžete i rozsah krytí – základní Basic nebo nadstavbový Premium.
“Pojištění kauce je naším nejrozšířenějším produktem. Klienti se nás dříve ptali, proč kauci pojišťovat, když se většinou nic nestane. Teď už nikdo neriskuje cestu bez pojištění, někteří bohužel až po bolestné zkušenosti, kdy o kauci ve výši 30 000 Kč přišli. V rozpočtu celé dovolené je pojištění malou částkou, a přitom přináší výraznou úsporu. A hlavně klid a pohodu”, popisuje Lukáš Slavík, zakladatel platformy Vansafe.
- Doporučujeme nezapomenout ani na velkorysé cestovní pojištění. Pomůže vám při úhradě léčebných nákladů včetně onemocnění covid-19 do plného limitu, úrazech a třeba i ztrátě osobních věcí nebo dokladů. Můžete si ho zvolit i v roční variantě a využít ho i při cestách na hory či poznávacích zájezdech.
- A v současné situaci se hodí i pojištění storna pronájmu obytného vozu pro případ, že nebudete moci vůbec odjet (např. z důvodu onemocnění covid-19). A o peníze, které jste již zaplatili za pronájem, nepřijdete. Naše pojištění se vztahuje i na případ nucené karantény, a to nejen vaší, ale i vašich příbuzných. Připojistit se dokonce můžete i pro případ úředního rozhodnutí, kterým může být například uzavření okresů nebo omezení silniční dopravy.
- A pokud chcete mít 100% jistotu, přidejte si již zmiňované připojištění Bezstarostná jízda.
V čem je platforma Vansafe unikátní? Na jednom místě vyřešíte komplexní pojištění pro celou posádku obytňáku. Vybrat si můžete vždy jen to pojištění, které právě potřebujete. A uzavřete ho jednoduše online a během 5 minut, nemusíte tedy chodit do pojišťovny nebo vyplňovat složité formuláře.
Zdroj: www.all4camper.com